Твое ОСМД
твоє
осбб
Модернізація
багатоповерхівок

Питання та відповіді

Чи може ОСББ займатися підприємницькою діяльністю?

Добавлено 2017.03.07

Чи може ОСББ займатися підприємницькою діяльністю? А то як так – маємо будинок і юрособу, то ж може й грошенят заробимо?

Так, ОСББ може, але із цим треба бути дуже уважними, аби не наламати дров…

Які саме дрова ОСББ може наламати?

ОСББ створюється як непідприємницьке товариство для здійснення функцій, визначених законом, і, здається, не має здійснювати підприємницьку діяльність.

Але ситуацію розрулює ч. 1 ст. 86 Цивільного кодексу України: непідприємницькі товариства й установи можуть провадити підприємницьку діяльність, якщо ця діяльність відповідає меті, для якої вони були створені, та сприяє її досягненню.

А як щодо податків?

Податковий кодекс України (ПКУ) не містить обмежень щодо зайняття підприємницькою діяльністю, але має низку вимог, лише за дотримання яких ОСББ гарантовано зберігатиме свій неприбутковий статус. Це важливо тому, що від збереження статусу залежить виникнення чи невиникнення обов’язку сплатити податок на прибуток як звичайний платник податку на прибуток.

Ідеться про дві обов’язкові вимоги:

  • установчі документи мають містити заборону розподіляти отриманий ними дохід (прибуток) між засновниками, членами органів управління, іншими пов’язаними з ними особами, а також між працівниками таких організацій (пп. 133.4.1 ПКУ);
  • отримані доходи (прибуток) ОСББ використовує винятково для фінансування видатків на утримання організації, реалізації мети (цілей, завдань) і напрямів діяльності, визначених її установчими документами (пп. 133.4.2 ПКУ).

Тобто: отримуйте доходи та використовуйте їх лише цільово.

А як конкретно ОСББ може заробляти?

Наприклад, в Законі про ОСББ читаємо, що ОСББ має право здавати в оренду допоміжні приміщення й інше спільне майно багатоквартирного будинку. А в ст. 21 Закону про ОСББ і п.1 р. ІV Типового статуту ОСББ написано, що кошти ОСББ формуються серед іншого з “коштів, отриманих з інших джерел, що спрямовуються на виконання статутних цілей об’єднання. По суті, ідеться про підприємницькі доходи.

Усі доходи від такої діяльності не потрібно обкладати податком на прибуток.

А якщо, наприклад, наша домова котельня здійснює опалення свого багатоквартирного будинку й одночасно сусіднього?

Податківці доволі критично ставляться до доходів, не пов’язаних із безпосереднім обслуговуванням і забезпеченням комфортних умов для проживання у своєму будинку.

Насправді, якщо вже надто кортить займатися додатковою підприємницькою діяльністю, то пропонуємо скористатися можливістю створювати підприємницькі товариства. Тоді ОСББ отримуватиме дивіденди від результатів його діяльності, а вся підприємницька кухня буде організована на рівні створеного товариства.

Більш детально – тут.

Дякуємо, ваша заява була вiдправлена!