Твое ОСМД
твоє
осбб
Модернізація
багатоповерхівок

Питання та відповіді

Чи є перевищення кошторису нецільовим використанням коштів ОСББ

Добавлено 2017.12.14

Чому це погано?

Якщо доходи (прибутки) використано ОСББ не для фінансування видатків на утримання такої неприбуткової організації, чи не на реалізацію мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених статутом, то головним є те, що контролери виключать ОСББ із Реєстру неприбуткових організацій та з наступного року доведеться звітувати й сплачувати податок на прибуток на загальних підставах.

Так як визначити, чи то перевищення цільове, чи ні?

Важливо перш за все ось що:

  • чи пов’язані перевитрати з метою, цілями, завданнями ОСББ, визначеними у статуті;
  • чи буде затверджено загальними зборами кошторис ОСББ з перевитратами після його ревізії. Тобто чи одобрять загальні збори такі трати.

Взагалі, Голова правління не вправі витрачати кошти понад суми, зазначені у кошторисі. Для того, аби здійснити такі витрати обов’язково внести зміни у кошторис і затвердили їх загальними зборами, чи принаймні оформили окремим загальним рішенням зборів. Мало того, в статуті може бути прописано поріг вартості договору для попереднього погодження загальними зборами. Наприклад, договори понад певну суму (наприклад 100 000 грн), потребують попереднього погодження загальними зборами.

Ведемо до того, що здійснивши перевитрати (витрати понад суми, затверджені кошторисом) правління фактично порушає вимоги статуту ОСББ та Закону про ОСББ.

Та все ж таки про “цільове”…

Якщо відштовхуватися від того, що доходи (прибутки) ОСББ мають витрачатися виключно для фінансування видатків на утримання ОСББ, то виходить, що якщо зайві витрати пішли на фінансування видатків ОСББ, на мету його діяльності – нецільовими вони не є. Тобто якщо дивитися лише на цілі витрачання, і вони не суперечать статутним, то нецільового витрачання немає. До того в кінці року загальні збори після перевірки діяльності ОСББ ревізійною комісією (ревізором чи аудитором) можуть затвердити кошторис і з фактичними перевитратами.

Якщо ж витрати не кошторисні (понад передбачену суму), то можна зробити висновок, що не передбачені статутом, а отже не цільові. Зважаючи на такі ризики оптимальний варіант – внести зміни до кошторису та затвердити їх загальними зборами.

Чи можна притягнути до відповідальності Голову правління за перевитрати?

Як правило, Голова правління не одноособово приймає рішення про укладення договорів і про витрати, а погоджує з правлінням. Тобто рішення правління має бути колегіальне. Тож вагомо чи порушував Голова правління колегіальні рішення Правління, тобто одноособово приймав рішення про укладення договорів на суми понад дозволені кошторисом, чи все ж порушення допустили всі члени правління.

Але чи передбачена відповідальність за це статутом вашого ОСББ? Якщо так, її можна вжити до порушників.

Крім того, якщо голова ОСББ є працівником юридичної особи — ОСББ, то на нього поширюються всі норми трудового законодавства, включаючи і відповідну карну відповідальність. І якщо вина Голови правління доведена і чи встановлено факт розкрадання, розтрати коштів ОСББ за такими операціями, а можливо має місце шахрайство. Законодавством, зокрема, передбачена кримінальна відповідальність за статтею про розтрати або розкрадання майна громади через зловживання своїм службовим становищем.

Чи можна визнати не дійсним договір укладений Головою правління ОСББ на суми не в межах кошторису?

Судова практика свідчить, що це можливо.

Суттєві подробиці – тут

Дякуємо, ваша заява була вiдправлена!