Твое ОСМД
твоє
осбб
Модернізація
багатоповерхівок

Питання та відповіді

Чия земля (під балконом на першому поверсі)

Добавлено 2017.09.08

В умовах сьогодення добудова балкона на першому поверсі в багатоповерхівці, або, ширше, “дотягування” балкону до поверхні землі або глибше — звичайне явище. Чи потрібно для того, аби зробити таку перебудову особі, яка нею займається, додатково вирішувати питання виділення «клаптика» землі під балконом у користування (оренду, власність)?
Прибудинкова територія належить усім мешканцям будинку, а не власникам, що живуть на першому поверсі. Тому законодавством передбачена можливість передання у власність чи надання в користування земельної ділянки під багатоквартирним житловим будинком лише об’єднанню співвласників будинку (ОСББ) чи підприємствам, установам й організаціям, які здійснюють управління цими будинками.
Здійснювати забудову (у широкому розумінні забудова, будівництво, будівельні роботи включають нове будівництво, реконструкцію, реставрацію та капітальний ремонт) може лише власник земельної ділянки чи землекористувач. Отже, спочатку слід забезпечити відповідне оформлення прав на землю на ОСББ або співвласників багатоквартирного будинку. Без вирішення цього питання про законну добудову годі й мріяти.
А як «транслювати» це право від його суб’єкта (ОСББ чи співвласників) реальному забудовнику (співвласнику, котрий має намір прибудувати балкон)?
Виділити частину земельної ділянки під окрему квартиру, ба навіть окремий балкон, юридично неможливо. Вирішити це питання можна двома способами.
Перший: номінальним замовником реконструкції є власник (землекористувач) земельної ділянки. Реальний забудовник при цьому укладає з ОСББ (співвласниками) договір, який передбачає, що такий співвласник несе всі витрати з реконструкції, забезпечує її проведення власними силами (для оформлення відповідної документації знадобиться довіреність від замовника будівництва) й отримує у власність результат проведеної реконструкції. За основу такого договору можна взяти поширені приклади інвестиційних договорів.
Інший варіант такий: власник земельної ділянки укладає з майбутнім забудовником договір про право користування чужою земельною ділянкою для забудови (це називається “суперфіцій”). У цьому договорі слід чітко визначити, що таке право надається винятково для прибудови балкона та поширюється на чітко визначену частину земельної ділянки. Після реєстрації права суперфіцію в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень забудовник може розпочинати реалізацію таких кроків.
Зверніть увагу, що будь який варіант передбачає згоду на ці дії всіх співвласників (а не лише власників сусідніх квартир, як дехто вважає) або ОСББ.
Суттєві подробиці – тут.

Дякуємо, ваша заява була вiдправлена!