Твое ОСМД
твоє
осбб
Модернізація
багатоповерхівок

Питання та відповіді

Модернізація будинку: куди рухатися

Добавлено 2016.04.14
 1. Ми стали платити за тепло значно більше. Чому?

Ціни на тепло для населення в Україні завжди були занижені. Ця ситуація – спадщина ще радянських часів, коли гроші були лише внутрішніми неконвертуємими папірцями. Тепер наша країна мусить і купувати теплоносії на світовому ринку енергоресурсів, і забезпечувати доставку їх до вашого будинку – і все це за справжні гроші. Раніше країна доплачували за нас – з наших же, до речі, податків. Тепер ми повинні робити це самі.

 1. Чи є варіант платити все ж таки не так багато?

Піку вартості комунальних послуг ще далеко не досягнуто – всім нам в найближчі роки доведеться вирішувати складні питання зменшення споживання енергії нашим домашнім господарством. Питання енергоефективності перестало бути абстрактним і починає виражатися в конкретних грошах, які кожен з нас буде змушений платити, в тому числі і за “обігрів всесвіту” – за втрати тепла нашим спільним будинком.
Чи можна платити менше? – Можна, звісно. Головне: в багатоквартирному будинку не вирішити питання енергоефективності на рівні окремої квартири. Наприклад, встановивши нові вікна в квартирі, можна зробити її комфортніше, але почати споживати (і платити) менше можна тільки провівши заходи на рівні всієї будівлі.

 1. Але як організувати заходи на рівні всього будинку? Ви ж знаєте, які бувають сусіди…

Так, всі жителі багатоповерхівок володіють не тільки своїми квартирами, але і – на правах спільної власності – усіма місцями загального користування: стінами, дахом, підвалом, комунікаціями і навіть землею під будівлею. Управляти багатоповерхівкою можна тільки спільно, і для цього з 2015-го року є простий механізм, він прописаний у відповідному законі і створює умови для прийняття рішень більшістю голосів. Так що, створивши об’єднання співвласників багатоквартирного будинку (ОСББ), можна почати вирішувати проблеми разом. А сусіди – вони в основному розумні, принаймні – необхідна більшість.

 1. Термомодернізація будинку: як зберегти тепло і платити менше

Основний резерв для економії – термомодернізація, тобто низка заходів, кожен з яких має свою ціну і дає свою економію. Важливо проводити їх в правильному порядку, щоб відразу почати платити менше. І, оскільки ми хочемо платити за все це зовсім мало – а державні програми підтримки дають таку можливість, – потрібно зрозуміти, на які саме заходи ми беремо, наприклад, кредит.

 1. З чого ж почати?

Передують будь-яким заходам з енергоефективності встановлення будинкових лічильників. Але необхідно знати: обмежившись встановленням лічильника, ми не отримуємо гарантію того, що жителі будуть платити менше. Цілком імовірна ситуація, коли лічильник буде фіксувати більше споживання, скажімо, тепла, ніж середньостатистичне. Це багато в чому залежить від стану самої будівлі. З іншого боку, встановлення лічильника дозволяє почати розуміти, скільки споживає будинок і оцінювати ефективність проведених заходів. А для того, щоб уникнути негативних в фінансовому плані наслідків, разом з лічильником потрібно встановлювати погодний регулятор тепла, індивідуальний тепловий пункт – в цьому випадку ми зможемо управляти рівнем споживання тепла. Отже, перший крок: установка лічильника тепла та індивідуального теплового пункту (погодного регулятора). Можлива економія – до 40%, за рахунок регулювання споживання тепла в залежності від змін погоди.

 1. Чи є рекомендована послідовність дій?

Так, є:

 • установка лічильника тепла та індивідуального теплового пункту
 • ліквідація тяги всередині під’їзду
 • модернізація системи опалення
 • повна теплоізоляція зовнішніх стін
 • заміна вікон
 • вентиляція плюс рекуператори
 • теплоізоляція даху і підвалу

Ми про це написали окремий текст.

 1. Де на все це брати гроші?
  З 2015 року в країні працює програма з пільгового кредитування енергоефективних заходів. До бюджету 2016 року внесено майже 800 млн гривень для компенсацій населенню тіла таких кредитів. Сама програма розрахована принаймні до 2020 року. Так що є можливість взяти кредити, поставити / утеплитися / замінити і почати економити прямо зараз.
Дякуємо, ваша заява була вiдправлена!