Твое ОСМД
твоє
осбб
Модернізація
багатоповерхівок

Питання та відповіді

Оціни програму “теплих кредитів” – відчуй себе президентом

Добавлено 2016.11.23

Якщо щось виглядає як гусак, плаває як гусак, літає як гусак і кричить як гусак – це і є гусак.

Англійське прислів’я

 

Управляти важко. А ймовірність помилки при управлінні саме державою зростає багаторазово, тому що будь-який менеджер найвищої ланки – міністр чи прем’єр – знаходиться під постійним пресом критики. Критики як з боку суспільства, так і з боку опозиції, і навіть зсередини своєї партії. А інформацію можна подати (і сприйняти) по-різному, і ось вже проект, що почався успішно, можна називати провальним – просто тому, що цифри прочитані поверхнево.

 

Як оцінити результативність? Як оцінити ефективність в процесі? Як зрозуміти, чи в правильному напрямку рухається програма? Відповіді на такі питання і складають суть менеджменту. Тим більше, якщо мова йде про рівень загальнодержавний, де помилки коштують дуже дорого, іноді навіть фатально дорого.

 

Ось конкретний приклад.

 

Увага, Гра. Відчуй себе президентом – і оціни програму «теплих кредитів».

 

Державна програма підтримки кредитування енергоефективних заходів в секторі багатоквартирних будинків – просто кажучи, «теплі кредити» – працює трохи більше року. Минуло достатньо часу, щоб оцінити її ефективність.

 

Вступні такі: на модернізацію багатоповерхівок у держави грошей немає (на це потрібно сумарно близько 50 млрд. доларів), а цей сектор споживає тепла вчетверо більше, ніж аналогічний у сусідній і схожій з кліматом Польщі. Плюс тарифи зростають, і це викликає соціальну напруженість і зростання витрат на субсидії.

 

І ось в 2015 році стартувала програма підтримки термомодернізації багатоквартирних будинків, за якою держава компенсує від 40% тіла кредиту на енергоефективні заходи, взятих ОСББ (об’єднання співвласників багатоквартирного будинку) в державних банках. Минає рік-півтора і приходить час оцінити її результати. І що ми бачимо? Які є варіанти оцінки?

 

Варіант А. Менш ніж за півтора року в країні взято 514 кредитів. Це багато чи мало? За якими критеріями можна оцінити це число? Наприклад, можна порівняти його з кількістю ОСББ, які мають можливість взяти такий кредит. Таких ОСББ – 20 тисяч.

«Так це ж зовсім мало! Програма неефективна!»

 

Варіант В. Ці 514 кредитів – це 64,5 млн грн., Два з половиною мільйони доларів. $ 2 500 000. Це, звичайно, не позамежна цифра, але все ж звучить непогано: два з половиною мільйона на енергоефективність, велика частина яких оплачена самими власниками.

«Вельми непогано. Програма цілком собі працює».

 

Обидві ці оцінки недалекоглядні. Вони розглядають голі цифри, без динаміки і без урахування впливу програми на ситуацію в соціумі.

 

Варіант С. А що з динамікою? Динаміка вражає: за останні півроку взято половину від загального числа кредитів – половина! За останній місяць – 18%!

«Так програма на підйомі! Все супер!»

 

Варіант D. А соціум? Чи задоволені жителі тих будинків, що вже взяли кредити? Чи беруть повторно? Було проведено докладне опитування клієнтів програми теплих кредитів (опитано 100 ОСББ, майже чверть) – і воно показало, що всі учасники задоволені як процесом, так і результатами: і процедура прийнятна, і комфорт і економія (яка іноді досягає 50%) – відмінні. І практично всі ОСББ готові взяти або вже взяли повторний кредит з держкомпенсацію.

«Клієнти раді. І вчаться самостійно управляти своєю власністю. І домовлятися один з одним. Те що треба!»

 

Варіант Е. Але ми ж не перша країна, що зіштовхнулася з такою ситуацією. Є наші сусіди, наприклад, пострадянські Польща й Угорщина, які вже пройшли цей шлях тим самим способом. А як в них було після першого року? Так ось, дорогі «президенти», у відповіді на це питання і криється, можливо, головний критерій оцінки. Отже, увага!

Фанфари! Після першого року роботи програми:

Україна – 223 кредиту

Польща – 71 кредит

Угорщина – 17 кредитів

«Ааа … Ооо! Вау … »

 

При цьому на третій рік роботи аналогічної програми в Угорщині було видано 289 кредитів (ми досягли цього показника за 14 місяців), а в Польщі на третій рік було 463 кредиту (ми перекрили це число до кінця жовтня, тобто менше ніж за півтора роки роботи).

 

Отже, як би ви оцінили роботу програми, будучи президентом? Програма проста, прозора, в ній немає місця корупції, власники стають відповідальними і радісно платять за комуналку менше, багатоповерхівки знижують споживання імпортованих теплоносіїв…

 

Ми вважаємо, ви оціните програму теплих кредитів добре. Вона і є добра. Те, що виглядає як гусак і поводиться як гусак – це і є гусак.

Дякуємо, ваша заява була вiдправлена!