Твое ОСМД
твоє
осбб
Модернізація
багатоповерхівок

Питання та відповіді

Як відбувається енергоаудит будинку?

Добавлено 2016.04.12
  1. Що сталось?

Комунальні тарифи безперервно підвищуються. Наразі стає просто необхідно зберігати тепло в багатоквартирних будинках. Однак з чого почати? Де ваш будинок втрачає найбільше? Для того, щоб про це дізнатися, і потрібно провести енергоаудит.

  1. Що таке енергоаудит?

Багатоповерховий будинок – досить складний будинок, з безліччю комунікацій. Неозброєним оком не визначити, де саме втрачається енергія. Більше того – що потрібно зробити для досягнення швидкого максимального результату.

Визначити, які роботи потрібно зробити, і знайти ідеальне співвідношення “ціна-якість” – це і є енергоаудит.

  1. Що роблять аудитори?

Фахівці визначають, скільки енергії реально споживається, використовується і губиться на кожному вузлі будівлі. Вони знаходять точки основних втрат тепла і визначають, яка частина його витрачається марно.

  1. Що ми отримаємо від енергоаудитора?

Аудитор формує звіт. Фахівці міряють все, що можна виміряти – на вході і на виході. Опалення, вода, теплове випромінювання стін і навіть – потоки повітря! У звіті будуть вказані ці цифри, а також оцінено стан будівлі, комунікацій та пов’язаних з ними систем і устаткування. Не забудьте головне: у звіті повинні бути рекомендації щодо підвищення енергоефективності будівлі. Дуже важливо, щоб вони були розбиті принаймні на три групи: дешеві з окупністю до року, середньозатратний з окупністю до п’яти років і дорогі з окупністю більше п’яти років.

  1. Хто проводить енергоаудит?

Для проведення аудиту потрібно найняти компанію, що має відповідні сертифікат і досвід. Якщо у вашому місті не знають про такі – зверніться в Асоціацію енергоаудиторів України. Там зможуть назвати ті компанії, що працюють у вашому регіоні.

  1. Скільки коштує енергоаудит?

Енергоаудит для середнього будинку зараз коштує близько 20000 гривень – для дому у двісті квартир це по 100 гривень з квартири. Іноді компанії-продавці послуг і техніки на енергозберігаючому ринку можуть провести енергоаудит безкоштовно, але тут потрібно пам’ятати, що результат його – швидше за все точний і правдивий – все одно буде частиною передпродажної підготовки.

  1. Що повинні зробити аудитори в нашому домі?

Для розуміння процесу досить знати, що аудитори визначають, скільки енергії входить у вузол і скільки – витрачається даремно. Перебираючи вузол за вузлом, вони складають загальну схему енергоефективності будівлі. Фахівці повинні отримати від вас технічний паспорт об’єкта, показання наявних лічильників і дані по рахунках за надані послуги ЖКГ, бажано принаймні за три останні роки. Після цього вони оцінюють вузли будівлі за допомогою спеціальних приладів, наявних у компанії-аудитора. Наприклад, дуже ефективним є тепловізор, який фіксує реальні температури на різних ділянках будинку. Після цього отримані дані аналізуються і розраховується енергоефективність кожного з вузлів. Наприкінці складається перелік рекомендацій із зазначенням їх вартості, приблизними терміном окупності та отримуваним ефектом щодо зменшення втрат енергії.

  1. А де взяти технічний паспорт будинку?

Якщо у вашому будинку є ОСББ – то паспорт знаходиться у його пакеті документів. Якщо ж ні – то його можна отримати в органах місцевого самоврядування.

  1. Що потрібно робити з отриманим звітом?

У ньому є рекомендації. Ви з сусідами-співвласниками зберетеся – і приймете рішення, що потрібно робити зараз, що – потім, а що, можливо, взагалі не робити. А на детальних цифрах, в яких ви мало що поки розумієте, будуть будувати свою роботу у вашому будинку компанії-підрядники. І ви зможете контролювати їх роботу: у вас є вихідні цифри. Так що контроль теж можливий або навіть необхідний.

  1. Енергоаудит виглядає як необов’язковий консалтинг для багатих. Що я втрачаю, якщо обійдуся без нього і відразу перейду до утеплення? Чи немає стандартних правил, заснованих на досвіді та статистиці, що потрібно в багатоповерхівці робити спочатку, а що – потім?

На жаль, чи на щастя, але ваш будинок – унікальний. Неможливо знайти двох однакових будинків – не стільки тому, що два однакових в проекті будинку в наших реаліях по-різному збудовані, але і в основному тому, що вони по-різному експлуатуються. Так, можна взяти статистику і подивитися, що найчастіше роблять з будинками, подібними вашому. Адже будинок – це все-таки організм. І як не можна лікувати хворобу, а не людину, так само не можна щось робити з будинком без діагнозу. Тільки у випадку вірної діагностики будинок можна по-справжньому “вилікувати”, а не “підлікувати”.

Так що, не провівши енергоаудит, ви втратите, по-перше, гроші, по-друге – час, який теж – гроші, в третіх – комфорт, який теж, в результаті, гроші. Гроші рахуватись люблять – так що треба рахувати. Енергоаудит – це і є підрахунок. Підрахунок ваших грошей.

Дякуємо, ваша заява була вiдправлена!