Твое ОСМД
твоє
осбб
Модернізація
багатоповерхівок

Новини

Ми робимо – держава підтримує

Добавлено 2016.12.19

Як пам’ятаємо, іще три роки тому Уряд агітував населення встановлювати газові котли, щоб економити на електроенергії. Але позаминулого року громадянам наполегливо почали рекомендувати перейти з газового на електричне опалення та на використання альтернативних джерел енергії. Навесні 2015 року, коли вартість газу зросла відразу в декілька разів, це питання стало ще актуальнішим. Тому проаналізуймо, які нині можливості й підтримку держава надає громадянам, котрі бажають утеплити власну оселю, установити обладнання та зекономити.

Загальна схема кредитування населення й ОСББ із компенсацією частини кредиту

У списку фінансових установ, які надають кредити на придбання енергозберігаючих товарів населенню, є:

 • Укргазбанк, який надає кредити за кредитною програмою «Тепла оселя»;
 • Ощадбанк ― за кредитною програмою «Ощадний дім»;
 • Укрексімбанк ― за кредитною програмою «Тепле житло». (Цей банк не видав ще жодного кредиту, то далі про нього говорити не будемо).

Кредит надається шляхом безготівкового перерахування коштів на рахунок продавця (постачальника) енергозберігаючого обладнання, матеріалів на підставі виписаного рахунка на енергозберігаючий товар. Умови кредитування фактично однакові в усіх банках — партнерах програми, можуть дещо відрізнятися суми відсотків і разова комісія, але загалом зараз відсоткова ставка для населення знаходиться в районі 21%.

Загальна схема кредитування за всіма кредитними програмами майже однакова.

Алгоритм надання кредиту й компенсації частини суми кредиту такий:

 • ОСББ отримує рахунок-фактуру в магазині на енергозберігаюче обладнання, матеріали і подає до відділення Ощадбанку (Укргазбанку, Укрексімбанку);
 • банк перевіряє платоспроможність позичальника та, якщо не виникає заперечень, укладає з ним кредитний договір;
 • банк перераховує кошти на рахунок постачальника (магазину) відповідно до рахунка-фактури;
 • ОСББ повинне надати банку підтвердження факту придбання товару (чек, видаткова накладна тощо);
 • банк раз на місяць (до 20 числа наступного місяця) формує зведений реєстр виданих кредитів і подає його до агентства Держенергоефективності;
 • агентство щомісяця (до 25 числа наступного місяця) перераховує банку кошти для відшкодовування позичальнику до 20% (30%, 40%) частини суми кредиту;
 • банк зараховує протягом трьох робочих днів кошти на рахунок позичальника для погашення частини суми кредиту.

На практиці від моменту отримання енергозберігаючого кредиту до компенсації державою його частини минає близько двох місяців.

Зверніть увагу!

Часткова компенсація кредиту надається за Державною програмою енергозбереження тільки для вартості енергозберігаючого обладнання та матеріалів, а частина кредиту, надана на виконання робіт, компенсації не підлягає.

Зобразимо на схемі  загальний механізм кредитування й отримання компенсації частини суми кредиту.

1-ліст

Відшкодування частини суми кредиту ОСББ

Об’єднання співвласників багатоповерхових будинків, житлово-будівельні кооперативи можуть отримати відшкодування частини суми кредиту, залученого на придбання енергоефективного обладнання та матеріалів.

Орієнтовний перелік енергоефективного обладнання та матеріалів, на які надається кредит ОСББ:

 • обладнання та матеріали для облаштування індивідуальних теплових пунктів;
 • регулятори теплового потоку за погодними умовами й відповідне додаткове обладнання та матеріали до них;
 • вузли обліку води (гарячої, холодної) і теплової енергії, зокрема засоби обліку й відповідне додаткове обладнання та матеріали до них;
 • вікна із двокамерними енергоефективними склопакетами (з енергозберігаючим склом) для місць загального користування (зокрема, під’їздів, підвалів, технічних приміщень, горищ);
 • матеріали для проведення робіт із теплоізоляції зовнішніх стін, підвальних приміщень, горищ, покрівель і фундаментів;
 • матеріали й обладнання для модернізації систем освітлення місць загального користування (у тому числі щодо заміни електропроводки, ламп і патронів до них, установлення автоматичних вимикачів).

Умови та вимоги до ОСББ, які бажають узяти енергозберігаючі кредити

Необхідно, щоб рішення підтримало не менше 2/3 співвласників багатоквартирного будинку (членів ОСББ/ЖСК). Кредит надається БЕЗ ЗАСТАВИ, забезпечення – депозитом, що розміщений в банку, який кредитує, в розмірі від 1-го місячного платежу за кредитом.

Укрказбанк

Умови кредитування: строк кредитування до 120 місяців; сума до 10 млн. грн.; ставка від 20% річних; разова комісія – 1,25% суми кредиту; без власного внеску, без страхування.

Ощадбанк

Умови кредитування: строк кредитування: від 6 місяців до 5 років; максимальна сума кредиту: до 100% вартості проекту, але не більше 42 тис грн. на 1 квартиру в будинку; ставка від 21% процентів річних; разова комісія від 1% від розміру кредиту ліміту, без власного внеску, без страхування.

Слід узяти до уваги, що в деяких регіонах діють лояльніші умови кредитування для придбання енергозберігаючого обладнання та матеріалів, тому конкретні умови їх надання потрібно уточнювати в територіальних відділеннях банків.

На організацію надання кредиту від ОСББ знадобиться близько місяця. Водночас потрібно врахувати, що компенсація кредитів надається в межах фінансування державної програми на поточний рік. Тому, щоб отримати компенсацію в поточному році, необхідно завчасно надати до банку заявку на отримання енергозберігаючого кредиту із частковою компенсацією  завчасно (не пізніше 20 листопада). Зараз вже затверджено продовження роботи програми на наступний, 2017-й рік.

Регіональні та місцеві енергозберігаючі програми

У виграшній ситуації — населення та ОСББ тих регіонів, які затверджують місцеві програми з енергозбереження, що передбачають:

 • часткове відшкодування частини суми кредиту на придбання енергозберігаючого обладнання та матеріалів;
 • часткову компенсацію відсотків за енергозберігаючими кредитами.

У місцевих програмах теж визначають банківські установи, які залучаються до реалізації програм з енергозбереження (їх коло істотно розширено), і переліки обладнання, матеріалів, робіт, для яких діють ці програми.

Аналіз свідчить, що в регіонах, де діють такі енергозберігаючі програми, ними скористалося набагато більше громадян, аніж у тих, де такі програми не запроваджено.

Арифметика успіху ОСББ

Ось липневий 2016 року приклад Луцька – давайте рахувати.

Маємо: 3-х під’їзний будинок на 108 квартир 1989 року побудови, за адресою вул. Воїнів Інтерналціоналістів 6. В будинку створено ОСББ “Інтер” (і це перша передумова для нашої переможної історії). Голова ОСББ – Ніна Єлисеївна Машновець.

Друга передумова перемоги: мешканці вирішили встановити ІТП та зробити балансування системи опалення задля ефективного використання тепла, а, отже, і для економії.

Підбили кошторис: 594 180 грн. Де взяти гроші? Вирішили скористатися “теплим кредитом” з державною підтримкою – відшкодуванням тіла кредиту. Це є третьою, вирішальною передумовою перемоги.

28 липня взяли кредит в Укргазбанку на повну суму – 594 180 грн. з процентною ставкою 24,1% (тоді ставка була вища, ніж зараз). Відшкодування по програмі підтримки “теплих кредитів” – 53%, 254 тис. грн. Не заявлені 40%, а 53% відшкодували тому, що в будинку є значна кількість тих, хто отримує субсидії. Це – теж передумова. А луцька міська програма компенсує виплату відсотків! Це теж – передумова для перемоги! Треба тільки почати – і передумови для остаточної перемоги з’являються одна за одною!

Рахуємо далі: позичали  – 594 180 грн. Віднімаємо компенсацію 254 000 грн. За 5 років треба віддати 340 180 грн. Співвласники зекономлять щороку на опаленні (приблизно 50%) 532 тис. грн., і за 5 років це складе астрономічну суму в 2,7 млн. грн.! Квартира в 50 кв.м. щороку економитиме 4500 грн., за 5 років – 22,5 тис. грн.! При цьому платити за кредит мешканцям цієї квартири доведеться лише 1200 грн. на рік (чистий прибуток сім’ї – 3300 грн.) За 5 років сімейний бюджет додатково отримає 16,5 тис. грн.!

У підсумку навкруги всі платять за опалення все більше, а ОСББ “Інтер” з Луцька – менше! Завдяки теплому кредиту і власному розуму.

Тож порахуйте, скільки ви будете платити за опалення цієї зими (майже вдвічі більше, ніж минулого року). Подивіться на приклад ОСББ “Інтер” – вони, завдяки теплому кредиту, будуть платити менше!

Ось і вся арифметика. Що зважати? Треба брати й робити.

Дякуємо, ваша заява була вiдправлена!