Твое ОСМД
твоє
осбб
Модернізація
багатоповерхівок

Новини

Секрети керування погодою в домі

Добавлено 2017.06.15

Автоматичне погодозалежне регулювання теплопостачання будівель застосовується в Європі вже понад 30 років. Тепер ці енергозберігаючі технології стали доступні і українцям.

Воно й для інших приклад гожий

Недолік централізованої системи опалення полягає в тому, що тепло в будинки подається нерівномірно: в одні будівлі воно йде з більшою температурою, в інші – з меншою. Тому жителі в теплу погоду часто «прикручують» надходження теплоносія в будинок, щоб зменшити загальні витрати на опалення. Але в цьому випадку майже завжди частина квартир страждає від холоду, оскільки тепло всередині будинків, знову ж таки, розподіляється нерівномірно.

Обидві ці проблеми мешканці ОСББ «Злагода», що на проспекті Тракторобудівників, 86/137 в Харкові, успішно вирішили за допомогою системи автоматичного погодозавісімого регулювання або, як його ще називають, індивідуального теплового пункту. Та й фінансова вигода виявилася не забарився – так що навіть прем’єр-міністр Володимир Гройсман в лютому цього року вважав за потрібне навести досвід «Злагоди» в якості позитивного прикладу використання «теплих кредитів» для всієї України. Після цього до голови ОСББ Тетяні Суворовой стали звертатися за порадою колеги не тільки з Харкова, але і з населених пунктів області.

– Лічильник тепла в нашому 10-поверховому будинку коштує вже 16 років, і багато жителів вважали, що цього достатньо, мовляв, ми платимо «тепломережам» тільки за ті гігакалорії, які отримуємо, – розповідає Тетяна Олександрівна. – Але після того як в минулому році тарифи зросли вдвічі, ми серйозно задумалися над установкою ІТП – щоб брати саме стільки тепла, скільки потрібно будинку залежно від температури повітря на вулиці. Збирали загальні збори мешканців, проводили поквартирні опитування щодо того, чи згодні люди встановити таке обладнання в будинку. Більшість погодилися. Тоді стали з’ясовувати, де взяти кошти на його покупку, а це 231 тис. грн. – сума, що дорівнює річному бюджету нашого ОСББ. Тому ми вирішили скористатися державною програмою з енергоефективності, згідно з якою держава компенсує 40% банківського кредиту, взятого ОСББ на термомодернізацію. Для нашого будинку відсоток цієї компенсації виявився навіть більшим – 44%, тому люди отримують субсидії, і за таких людей держава доплачує додатково.

Найважчим виявилося переконати сусідів взяти кредит в банку, говорить Тетяна Суворова, адже багато людей були переконані, що цей кредит ОСББ дадуть тільки під заставу квартир, і не хотіли ризикувати власним житлом. Але для отримання «теплого кредиту» ніякого застави не потрібно, що є одним з очевидних «плюсів» даної державної програми.

Міфи і реальність

«Спілкуючись з жителями і інформуючи їх про можливості отримання кредиту на реконструкцію будинків, ми бачимо, що існує два міфу, які стримують людей, – зазначає координатор житлово-комунальних і енергетичних програм громадянської мережі «Опора» Тетяна Бойко. – Перший міф – це дорого. Ми пояснюємо, що якщо взяти кредит, провести заходи з енергоефективності, гроші можна повертати вже за рахунок отриманої економії. Другий міф – ніби реально людина може щось зробити в плані енергозбереження тільки в своїй квартирі. Дійсно, це може підвищити комфорт, але не дасть такої економії, як заходи, запроваджені в цілому будинку.

… Тим часом в Харкові і області були затверджені програми, аналогічні державної, згідно з якими обласний і міський бюджети отримали можливість компенсувати ОСББ ще по 20% суми «теплого кредиту».

«Ми подали заявки на участь в цих програмах і в підсумку нам компенсували не 40%, як ми розраховували спочатку, а 84% вартості ІТП», – ділиться Тетяна Суворова.

Устаткування купили і встановили. Залишалося чекати, коли на рахунок ОСББ прийде компенсація з бюджетів, щоб можна було розплатитися з банком. На це пішло три місяці, протягом яких ОСББ повинно було платити банку тільки відсотки по взятому кредиту. А на виплату тіла кредиту «Злагоді» надали відстрочку – так звані банківські канікули, які теж суттєво полегшують доступність «теплих кредитів».

Після отримання компенсації та сплати цих грошей банку жителі 154-квартирного будинку вирішили решту – 37 тис. грн. – повернути банку за один раз, не розтягуючи виплату кредиту на місяці або роки. І тут, треба зауважити, програма компенсації «теплих кредитів» теж йде назустріч позичальникам – адже при виплаті звичайних кредитів банки, як правило, не дозволяють дострокового погашення, не бажаючи втрачати виплати за відсотками.

Погода «на автоматі»

В цілому (разом з відсотками і комісійними) ОСББ «Злагода» заплатило банку 47 тис. грн. А вже за перший місяць роботи ІТП будинок отримав економію в 49 тис. грн. Іншими словами, обладнання відразу ж себе окупило. За весь опалювальний сезон 2016-2017 рр. економія на оплаті будинку за тепло склала 323 тис. грн. Ці гроші фактично можна назвати прибутком мешканців, для яких тариф на тепло підвищився не вдвічі, як по всій країні, а всього лише на третину.

Тетяна Суворова показує обладнання, що входить до складу індивідуального теплового пункту: прилад обліку теплової енергії, регулятор перепаду тиску, регулятор теплового потоку, насоси, які забезпечують циркуляцію теплоносія по системі опалення всередині будинку, і шафа з автоматикою, що управляє всім цим обладнанням. Слово «автоматика» тут ключове: адже вся система працює без участі людини. Досить в жовтні її включити, а в березні-квітні вимкнути.

«Мені вже не треба «прикручувати» подачу теплоносія в підвалі в залежності від погоди на вулиці, автоматика робить це сама, – розповідає Тетяна Олександрівна. – Співробітники фірми, яка обслуговує наш ІТП, можуть контролювати його роботу дистанційно, тому що ця система має вихід в інтернет. Ще хочу відзначити важливу роль насосів. З їх допомогою теплоносій швидше прокачується по всій системі опалення будинку і за рахунок цього рівномірно нагріває квартири і верхніх, і нижніх поверхів. Завдяки цьому ми змогли «забрати» зайві пару градусів у верхніх поверхів, які перегрівалися, і «віддати» їх нижнім. Минулої зими у верхніх квартирах було вже не 27-28 градусів, як раніше, а приблизно 24-25. Зате на нижніх поверхах температура піднялася до 21-22 градусів.

Треба брати, поки дають

Мабуть, безпомилково пройти весь шлях по термомодернізації будинку і оформлення банківського кредиту для непосвячених в тонкощі цього процесу жителів ОСББ було б складно. Сьогодні в Україні вже працюють експертні організації, які надають людям консультативну допомогу. Для ОСББ «Злагода» таким консультантом став експерт проекту IFC «Енергоефективність у житловому секторі України» по Харківській області Олег Масленников. За його словами, мешканці будинку вибрали правильний підхід до термомодернізації: спочатку встановили лічильник тепла, потім – ІТП, а тепер можна утеплювати стіни або перекриття горища та підвалу – це дасть ще більшу економію.

«Вигідність «теплих кредитів» вже очевидна, – каже Олег Масленников. – Зараз вони стали більш доступними, оформлення дуже спростилося і працює за принципом «єдиного вікна». Досить здати документи в одну з трьох задіяних в програмі фінустанов («Приватбанк», «Укргазбанк» або «Ощадбанк»), де й оформить і державну, і обласну, і міську компенсації. На даний час за цією програмою в Харкові вже реалізовано 35 проектів, а по Україні – 820. Всі вони отримали компенсації з бюджетів в повному обсязі і без затримок. Тому жителям ОСББ і ЖБК має сенс скористатися «теплими кредитами» на тих умовах, які є зараз. Адже 80-відсоткова компенсація вартості обладнання і матеріалів – це тимчасове явище, розраховане на мотивування населення займатися термомодернізацією своїх будинків. Надалі, коли це прийме масовий характер, ситуація може розвиватися так, як, наприклад, в Польщі, де спочатку теж давали компенсації на енергоефективність, а тепер всі ці заходи проводяться тільки на ринкових умовах.

 

За матеріалом “Время

Дякуємо, ваша заява була вiдправлена!