Твое ОСМД
твоє
осбб
Модернізація
багатоповерхівок

Історії людей

Людмила Павлова
Запоріжжя

Напруження опалювального сезону відступило, але і наступна зима не за горами. Все більше запорожців розуміє, що свої старі будинки, що продуваються всіма вітрами потрібно утеплювати. Щонайменше, слід навести порядок з подачею та обліком тепла. Шлях до цього – установка індивідуального теплового пункту (ІТП) з погодним регулятором.

З чого почати і де взяти гроші?

Відповідь на перше питання лежить на поверхні: необхідно створити об’єднання співвласників багатоквартирного будинку [ОСББ]. Як юридична особа ОСББ може розпоряджатися коштами, укладати договори з підрядними і обслуговуючими організаціями, брати кредити в банках.

Без останнього не обійтися. Утеплення – процес, що вимагає великих вкладень. Але багато запорожців бояться кредитів. Чи не станемо повторювати, що вся Європа модернізує старі будинки за рахунок позик під відсотки. У самій Україні працює державна програма часткової компенсації населенню вартості кредитів на термомодернізацію і підвищення енергоефективності ( “Теплий кредит”). Щоб показати, що кредит зовсім не рівнозначний руйнування, кореспондент запорізької газети “МИГ” побував в ОСББ “Осипенко”, розташованому по вул. Узбекистанская / Зестафонская, 1/2.

7-1-25

Розпоряджатися коштами об’єднання співвласників ефективніше

Трьохпід’ездний дев’ятиповерховий великопанельний 108-квартирний житлово-будівельний кооператив був зданий в експлуатацію в січні 1979 року. До 2004 року, коли будівля і технічні комунікації неабияк зносилися, головою ЖБК було обрано Людмилу Павлова. У 2005-2006 роках в Запоріжжі активно заговорили про те, що майбутнє – за ОСББ, Людмила Олександрівна була однією з перших, хто наважився на це нова справа. ОСББ “Осипенко” було зареєстровано в 2007 році.

За 14 років господарювання Людмили Павлової (спочатку в якості голови ЖБК, а потім ОСББ) в будинку і на території проведено безліч робіт:

  • Наведено лад на території будинку: спиляні старі дерева і висаджена березова алея, встановлені лавочки біля під’їздів, висаджені квіти, трава і кущі;
  • заасфальтовані вимощення і тротуарні доріжки;
  • повністю замінена стара каналізаційна система будинку і каналізаційні випуски;
  • проведена заміна системи холодного водопостачання;
  • відремонтовано дах, встановлено нові дощові водостоки;
  • цоколь першого поверху одягнений в “шубу”;
  • відремонтовані міжпанельні шви на фасаді будинок;
  • відремонтовані під’їзди будинку проведено капітальний ремонт ліфтів, замінені ліфтові кабіни (на ці роботи в 2013 році брали кредит у банку);
  • наведено в порядок і поставлений на сигналізацію підвал будинку.

Економія – рішення свідоме. Але не на шкоду комфорту мешканців.

Всі ці та багато інших робіт проводилися мешканцями за особисті кошти. “Внески на утримання будинку за один квадратний метр встановлюються на загальних зборах, – розповідає Людмила Павлова. – До листопада минулого року це було три гривні, куди входили 50 копійок на поточні ремонти. На сьогоднішній день утримання будинку та поточний ремонт обходяться в 3,5 гривні. Мешканці, які не можуть платити, взяли на себе частину робіт по дому. Плюс до цього у нас є окремий фонд на капітальний ремонт [зараз це 55 копійок з одного квадратного метра]. На всі роботи ми запрошуємо перевірених підрядників. Щоб не було, як у приказці: “Скупий платить двічі”.

Питання про заходи щодо термомодернізації будинку обговорювалося правлінням давно. До встановлення ІТП в квартирах будинку був «Перетоплять», хоча жителі самі вручну знижували подачу теплоносія на будинок, що робити технічно складно і небезпечно.

“На сьогодні повна термомодернізація будинку коштує більше п’яти мільйонів, – каже Людмила Олександрівна. – Тому вирішили робити її поетапно”.

 Держава і місто йдуть назустріч мешканцям

“У травні минулого року, – продовжує Людмила Олександрівна, – я побувала на дні відкритих дверей в ОСББ на Авраменко, 15, де встановили ІТП, переконалася в його перевагах. Після цього поїхала в ГТС, взяла техумови і стала працювати з підрядниками, які спеціалізуються на установці таких пунктів. Для нашого будинку придбання ІТП обходилося в 171 тисячу гривень. Паралельно я дізналася всі подробиці про державну програму “Теплих кредитів”. Відповідно до неї, відшкодовується від 40 відсотків вартості придбаного обладнання. Ми обрахували всі квартири, врахували субсідіантів, і вийшли на цифру відшкодування вартості обладнання державою 57,5 ​​відсотків. Тобто протягом п’яти років наше ОСББ повинно повернути банку всього 42,5 відсотків тіла кредиту. І, що дуже важливо, затверджені кредитним договором банку відсотки зараз за спеціальною програмою відшкодовуються з міського бюджету, тобто можна сказати, що ми не кредит оформили, а позику-розстрочку! В кінцевому підсумку суму погашення кредиту становить 1244 гривень на місяць. У нас загальна площа понад шість тисяч квадратних метрів, і в перерахунку на один квадрат щомісячний платіж становить трохи більше двадцяти копійок.

Роз’яснювальна робота з жителями була, звичайно, непростою, але правління переконало співвласників, що чекати не можна. В результаті, отримавши кредит і додавши власні кошти на проект і монтажні роботи, в грудні минулого року ми встановили ІТП з автоматизованим електронним пунктом управління датської фірми Данфосс, з регуляторами і насосом, а також три балансувальних клапана німецького виробництва. Контролювати свідчення я можу зі свого комп’ютера. Встановивши ІТП, ми за опалювальний сезон 2016-2017 р.р. заощадили 340 тисяч гривень. У перспективі ж економія складе 35 відсотків”.

7-2-25

Одна з переваг ІТП в тому, що “розумна автоматика” все робить сама. Якщо на вулиці +5 або 0, то досить, щоб теплоносій подавався при температурі в 55-60 градусів [тепломережа ж дає тепло на 75 градусів]. Регулятор автоматично перекриває подачу “зайвого тепла”, а насос ганяє гарячу воду по внутрішньобудинкової системи. Варто воді охолонути до 54-59 градусів, регулятор так само автоматично подає порцію теплоносія.

У планах у правління ОСББ «Осипенко» і голови Людмили Олександрівни Павлової – повністю реконструювати систему опалення та гарячого водопостачання, на що співвласники будинку планують взяти ще один кредит.

За матеріалами газети «МИГ» (Запоріжжя) 25.05.2017

Автор: Ганна Чуприна

Фото: Сергій Томко

Добавлено 2017.06.07
Дякуємо, ваша заява була вiдправлена!