Твое ОСМД
твоє
осбб
Модернізація
багатоповерхівок

Історії людей

Александра Макагон
Ровно

Місто Рівне є взірцем того, як міська влада допомагає містянам модернізувати своє житло.

Коли ти приїжджаєш у місто, ти з подивом помічаєш, що майже на кожній вулиці є багатоповерхівка, що виглядає незвично як на наші українські міста. Ці будинки виглядають сучасно, як нові. Але ти швидко розумієш – вони, звісно, не нові, а лише модернізовані, і тому – красиві. А ще – енергоефективні.

 

001 002 004 006

Чому так? Яким чином співвласники рівненських багатоповерхівок домоглися того, що їх будинки стали такими?

А справа тут в тому, що Рівне – зразковий приклад того, як міська влада підтримує містян в їх бажанні жити краще та економніше. А в деяких випадках не тільки підтримує, а й спрямовує.

Дві програми для ОСББ

В Рівному муніципальна програма сталого розвитку, за якою співфінансуються проекти з модернізації багатоквартирних будинків,  існує з 2004 року. Тобто Рівне підтримує тих співвласників, хто бажає змінити своє життя на краще, надаючи 70% фінансування проекту з міського бюджету.

В останні роки попит на цю програму з боку рівнянських ОСББ багатократно зріс. Причина зрозуміла – здорожчання вартості тепла, тобто – теплоносіїв, що ми їх купуємо за кордоном. І зростання кількості проектів відбулося за рахунок перш за все енергоефективних проектів.

Заступник міського голови Рівного з економіки Сергій Васильчук підкреслює: “Для ОСББ в Рівному існують дві програми: муніципальна програма сталого розвитку та програма термомодернізації. Перша (70% виділяє місто, 30% – мешканці) існує давно і попит на неї – а, відповідно, і фінансування з боку міської адміністрації – зростає рік за роком. В цьому році в неї взяли участь 110 ОСББ, та й рік ще не закінчився. Другу програму запущено в цьому році, за її умовами ОСББ можуть отримати компенсацію до 40% від вартості проекту. Ця програма доповнює відповідну державну програму “теплих кредитів”, і за кілька місяців роботи за компенсаціями звернулись вже 37 ОСББ”.

graph-1

Проекти з підвищення енергоефективності вигідні і мешканцям будинків, і міської владі.

Мешканцям – тому, що будинок стає комфортнішим, а платити за комунальними рахунками треба менше. Міським керманичам – тому, що, споживаючи менше, будинки знижують навантаження на мережі, а, отже, і втрати тепла в останніх стають меншими.

Так що вигода очевидна.

Слово – містянам

А що кажуть про ці програми мешканці? Ось Олександра Макагон, голова ОСББ “Грушевського 5а”. Вона розповідає, що задля модернізації свого будинку вони залучали дві програми: муніципальну програму сталого розвитку, за якою отримали 70% з міського бюджету, а на залишок взяли кредит за державною програмою, отримавши компенсацію 50%. Тобто по факту мешканці заплатили лише 15% від загальної суми.

img-1

Ми – робимо, місто – допомагає

Людмила Солончук, голова ОСББ “Шухевича-8”, розповідає, що ОСББ бере участь у муніципальній програмі сталого розвитку з 2012 року. За цей час, завдяки підтримці міста, було зроблено мембранний дах, модернізацію ліфтів, системи гарячого та холодного водопостачання та водовідведення… Співвласники змінили старі  труби на поліпропіленові, замінили на енергоефективні вікна та двері в місцях загального користування, і зараз проводять комплексне утеплення будинку.

img-3

Панелька – не вирок

А ось приклад першого в місті панельного будинку, в якому було проведено комплексне утеплення. Його історію розповідає Надія Горецька, голова ОСББ “Вчитель”. Ця історія є чудовим прикладом того, як місцева влада не тільки підтримала, а й навіть спонукала мешканців до комплексної модернізації. Співвласники звернулись до мерії за підтримкою в питанні зашивки швів меж панелями. А там їм і сказали: а давайте ви утеплите будинок – заодно і шви зашиються… А місто вам допоможе.

Потім зроби ліфти, заміну внутрішніх мереж опалення та водопостачання, а цього року проводяться роботи по ремонту під’їздів с заміною вікон та дверей на енергоефективні. І вже зараз будинок споживає наполовину менше ніж раніше, і це ще не край.

img-2

Вигідно всім!

І місту це також вигідно – потрібно купувати менше тепла, менше його транспортувати, і менше – губити при транспортуванні. Це розуміють в Рівному, і тому саме в Рівному ми спостерігаємо найкращу динаміку зростання кількості енергоефективних проектів у країні. На відміну, наприклад, від Дніпра та Харкова, де міській владі геть не цікаво економити… наші з вами гроші.

В Рівному ми бачимо чи не найкращий приклад взаємодії містян та міської влади у питаннях енергоефективної модернізації багатоквартирних будинків – місто підтримує людей, люди допомагають місту.

Всі платять менше, а живуть – краще. І навіть гостям міста в Рівному приємно – тут можна наочно побачити, якими стануть наші багатоповерхівки і наші міста за кілька років. Якщо влада та співвласники будуть робити все разом, задля загальної користі.

Добавлено 2017.10.23
Дякуємо, ваша заява була вiдправлена!