Твое ОСМД
твоє
осбб
Модернізація
багатоповерхівок

Новини

Теплова енергія: облік і контроль

Добавлено 2016.10.09

Більшість багатоквартирних будинків в нашій країні побудовані в радянські часи – тобто в ті часи, коли про економію теплової енергії абсолютно не замислювалися. Так що тепер, коли питання економії стало для будь-якого з нас дуже важливим і ніхто не хоче переплачувати за новими тарифами, треба зрозуміти: а що робити?

По-перше, без паніки. Справа непроста, але посильна. Давайте розбиратися.

З чого почати?

З установки загальнобудинкового лічильника тепла. Зрозуміло, що енергію з його допомогою ви не заощадите. Від того чи буде житловий будинок обладнаний лічильником, чи ні, кількість поданого теплової енергії на його опалення не зменшиться. Але ви будете точно знати, скільки споживає ваш будинок. Не по так званому «економічно обґрунтованому тарифу на опалення одного кв. метра загальної площі квартири», а реально. На практиці це в багатьох випадках означає, що, почавши рахувати, ви станете платити до 30% менше. Тому що продавець тепла, звичайно, хоче продати вам його більше, – і якщо обліку немає, то ви і платите, як вважатиме продавець. А як він вважає? – Правильно, собі не в збиток. Так що тепловий лічильник для будинку – це як ваги на ринку: просто предмет першої необхідності.

Висновок: тепловий лічильник необхідний.

А як економити?

Щоб не переплачувати, причому з різних причин – від теплої зими до несумлінності продавця, потрібно встановити в будинку сучасний індивідуальний тепловий пункт (ІТП). Він відкриває чудові перспективи!

По-перше, ви зможете прямо при установці задати оптимальні параметри споживання тепла в будинку: щоб було і комфортніше, і дешевше.

По-друге, у складі ІТП є так званий погодний регулятор, що дозволяє автоматично змінювати обсяг подачі тепла в будинок в залежності від зовнішньої температури. Це означає, що якщо на вулиці тепло, то ви будете платити менше, часто – в кілька разів менше. Адже що хочуть від вас постачальники? Вони “накачують” в ваш будинок непотрібне тепло і змушують жителів тримати вікна відкритими – а значить, обігрівати всесвіт. Оплата ж за непотрібне вам тепло йде постачальникам. Профіт, але не ваш. Ваше завдання – платити не більше, ніж вам потрібно.

Висновок: треба встановлювати ІТП. Економія – близько 30%. І – розуміння співвласниками будинку “ефективності енергоефективності”. Досвід доводить, що, встановивши ІТП і побачивши економію для сімейного бюджету, люди впевненіше приймають рішення про наступні етапи модернізації будинку, наприклад, про утеплення фасадів, горищ і підвалів.

Добиваємося балансу – хоча б в опаленні

Відчувши смак перемог, є сенс почати вирішувати проблему рівномірного розподілу теплової енергії по квартирах – вірніше, по опалювальним приладам. У житловому фонді, що дістався нам з минулих часів, системи опалення мають “вродженим” дефектом: чим далі стояки перебувають від входу тепла в будинок, тим менше на них припадає тепла. Тому деякі квартири перегріті, інші – недогріті.

Щоб “вилікувати” систему опалення, потрібно провести балансування системи, встановивши клапани на стояках, які забезпечать рівномірний розподіл тепла по будинку. Завдання це непросте, але, знову ж таки, це призводить до економії – так що за нього можна братися.

Як домогтися справедливості?

Вирішивши основне завданння і відчувши вигоду для себе, співвласники багатоквартирного будинку неминуче поставлять запитання: а чи можна врахувати використання тепла окремими квартирами? Тобто як зробити так, щоб рахунки за опалення відповідали не средньобудинковому, а поквартирному споживанню? Фактично, питання можна переформулювати: якщо я хочу встановити у себе в квартирі вищу температуру, ніж це було прийнято на загальних зборах мешканців, то 1) як я можу це зробити технічно? і 2) як це можна врахувати в моїй квартплаті?

Бажано, щоб кожен квартировласник мав можливість регулювати температурний комфорт у своїй квартирі і враховувати спожиту для цього теплову енергію. У нових будівлях для регулювання використовуються радіаторні терморегулятори, що встановлюються на кожному опалювальному приладі (радіаторі). За їх допомогою можна задавати бажану температуру в кожному приміщенні квартири, можна знижувати її в період відсутності людей в приміщеннях – тобто регулювати кількість вхідного в квартиру тепла, виходячи з бажань мешканців.

Але для більшості наших будинків це здається фантастикою. Їх системи опалення не передбачали наявність єдиного квартирного введення тепла, до кожного опалювального приладу воно подається загальнобудинковими стояками. Можна, звичайно, встановити теплолічильники на кожен опалювальний прилад, але це дуже дорого, складно в експлуатації і не раціонально.

Чи є можливість все ж вирішити питання поквартирного обліку тепла?

Крім варіанту повної заміни системи опалення в будинку, що в абсолютній більшості випадків нереально, вихід – це установка на кожен радіатор приладів-розподільників. Це не лічильники, а інформери про частку споживаної енергії, на підставі даних яких система дистанційного зчитування визначає витрати тепла на квартиру. Знаючи частку від загального, вдається більш справедливо організувати облік. Такі системи успішно працюють в країнах Східної Європи, а також, наприклад, в Данії.

Установка загальнобудинкового обліку тепла, установка ІТП, проведення термомодернізації будинку і організація поквартирного обліку споживання тепла – все це є інвестицією: це і економія коштів на оплату тепла, і зростання вартості вашої власності на ринку. Та й служитиме ваш будинок і квартира вам будуть довше.

За подробицями – сюди!

Дякуємо, ваша заява була вiдправлена!