Твое ОСМД
твоє
осбб
Модернізація
багатоповерхівок

Новини

Утеплення багатоквартирного будинку – комфорт та економія

Добавлено 2017.09.14

Зростання тарифів на комунальні послуги, особливо – на опалення, стали для багатьох поштовхом для міркувань щодо економії на опаленні. Для «приватних» будинків все більш-менш зрозуміло: господар бере на себе відповідальність, сам платить, сам користується – себе не обділить, як то кажуть. А ось с багатоквартирними будинками все набагато складніше.
Як зробити так, щоб і в багатоквартирному будинку було затишно та комфортно? – Відповідь така: треба утеплити будинок повністю. Тоді буде тепло взимку, прохолодно літом, економно – весь рік.

Що треба знати на початку
Без обліку і регулювання подачі тепла ваш будинок буде споживати стільки тепла, скільки буде подано на будинок. У цьому випадку утеплення будинку дасть нам більший комфорт (особливо, якщо раніше він був холодним), але не дасть економії. Так, при централізованому теплопостачанні, задля економії необхідно буде встановити лічильник та, бажано, індивідуальний тепловий пункт з погодним регулятором.

Чи має значення, в якому саме будинку ми живемо
У абсолютній більшості багатоквартирні будинки побудовані за радянських часів, і не є енергоефективними. Тому шляхом утеплення стін, а також даху або горища можна значно скоротити тепловтрати. І при центральному теплопостачанні, і у випадку, коли квартири обладнані індивідуальним опаленням, або будинок має дахову котельню, або його обладнано електричним опаленням – у всіх випадках ви отримаєте суттєву економію.
Комплексна термомодернізація будинку може дати нам скорочення витрат на опалення до 70%.

Booklet-EEA5-02 (2)_Страница_07

Рис. 1 Де втрачається тепло

Про «латкове» утеплення
В наших багатоповерхівках часто-густо трапляються випадки так званого «латкового» або «клаптикового» утеплення окремих квартир. Це видається багатьом привабливим, оскільки дозволяє вирішити питання утеплення своєї квартири швидко і не залежати від інших. При цьому випускаються з поля зору негативні наслідки такого утеплення.
Наведемо декілька причин, чому клаптикове утеплення є вкрай шкідливим.
• «Латкове» утеплення прискорює руйнування зовнішньої стіни через її нерівномірний нагрів. Утеплена частина стіни охолоджується менше, неутеплена – більше, виникає механічна напруга і стіна за місці стику за кілька років руйнується.

Booklet-EEA5-02 (2)_Страница_17

Рис. 2 Латкове утеплення як його бачить теловізор

• «Латкове» утеплення також призводить до відсирівання стін у таких місцях стику. Це зрештою дасть нам підвищену вологість, а згодом і утворення плісняви та цвілі на стінах квартир. Годі й говорити про те, що це не лише неестетично, але й шкідливо для здоров’я. До речі, до таких самих результатів по всій площі стін може призвести і використанні тонкого утеплювача (менше 10 см.)
• Роблячи «латкове» утеплення, мешканці квартири нічого не економлять. Тобто в квартирі стає тепліше, але комунальні рахунки залишаються на тому самому рівні.
• Нарешті, «латкове» утеплення псує зовнішній вигляд будинку.
Висновок: слід робити лише комплексне утеплення будинку. Це буде значно дешевше за рахунок гуртових робіт і дасть економію витрат на опаленні, а також підвищить комфорт у квартирах, та допоможе продовжити строк експлуатації будинку. Крім того, як свідчить практика, вартість квартир у такому будинку зростає на 20-25%.
У країнах Західної Європи та у сусідній Польщі «клаптикове» утеплення повністю заборонено. З точки зору Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», стіна є спільною сумісною власністю, тому робити таке утеплення можна лише за згодою усіх співвласників цього будинку. І у них є всі підстави такої згоди не давати.
Таким чином, реально утеплитися – так, щоб було й вам затишно, і будинку корисно, і всім економно – можна лише всім ОСББ разом. Себто, можна і без ОСББ, але процедуру погодження 100% окремих власників реально реалізувати можна лише в будинках на декілька квартир.

Як правильно утеплювати багатоквартирний будинок
Зараз в нашій країні фактично представлені три типи утеплення будинку: термофарбою, технологією вентильованого фасаду та технологією мокрого фасаду.

Booklet-EEA5-02 (2)_Страница_18

Про термофарбу можна сказати лише, що ефективність технології, яка начебто спирається на “досвід NASA та британських вчених”, наразі на території України не доведена. Ця технологія не використовується ані в Польщі, ані в Німеччині (де є будиники нашого типу) – то й нам не варто цього робити: нічого, крім витрачених дарма грошей, ми не отримаємо.
Вентильовані фасади мають ряд переваг. По-перше, при застосуванні цього методу не потрібно збивати зовнішній шар покриття фасаду будинку, наприклад плитку, штукатурку та ін. (крім випадків, коли осипання цього шару проходить досить інтенсивно). По-друге, утеплення цим методом проходить досить швидко, тому що встановлюються спеціальний профіль, в який укладається сам утеплювач. Але цей метод має і недоліки: високу залежність від якості монтажу та високу ціна у порівнянні з технологією мокрого фасаду.
Мокрий фасад є найпоширенішим методом утеплення в Європі та, зокрема, і в Україні. Ця технологія передбачає утеплення будинку шаром утеплювача з пінополістирольних плит (ППС) або кам’яної (мінеральної) вати.

Не вигадуйте проблем собі на голову
Головне, про що потрібно пам’ятати при застосуванні цієї системи утеплення, це про необхідність використання матеріалів одного постачальника системи утеплення, оскільки суміші різних виробників мають різні властивості і можуть мати погану сумісність, і, відповідно, не гарантують надійного та довговічного результату. Крім того, виробники систем утеплення дають гарантію на свої вироби лише у випадку, коли застосовуються матеріали одного виробника. Зекономивши на одному елементі, наприклад на клеї або дюбелях, можна поставити під загрозу міцність усієї конструкції.
Безумовно – і це реалії нашої країни – під час виконання робіт слід ретельно контролювати використання саме тих матеріалів, які передбачено проектом, а також дотримання технологій виконання робіт.

Які бувають утеплювачі?
Перевагами пінополістирольних плит є більш низька ціна у порівнянні з кам’яною ватою. ППС також є більш легким матеріалом, що спрощує і здешевлює роботи з його застосуванням. Для утеплення слід використовувати ППС плити досить високої щільності, тобто марки ПСБ 25 (вага 1 м3 від 15.1 до 25 кг) і вище. Товщина пінопласту повинна бути не меншою 100 мм.
Крім того ППС не боїться вологи, тому ним можна виконувати утеплення стін до самої землі.
Основним недоліком цього матеріалу є горючість. В Україні, згідно діючих Державних будівельних норм (ДБН) ППС плити заборонено використовувати в якості матеріалу для утеплення у бюджетних закладах (школи, лікарні, дитячі садки) та у житлових будинках, вищих 9-ти поверхів. Порушення останньої норми може призвести до трагічних наслідків..
У багатоповерхових будинках при застосуванні в якості утеплювача ППС плит обов’язково слід передбачати протипожежне обрамлення віконних та дверних прорізів стін, а також суцільні протипожежні пояси через кожні три поверхи, які виконані з негорючих теплоізоляційних матеріалів завширшки не менше як дві товщини плити. Цю норму мало хто виконує, що створює великі ризики для жильців.
Перевагами мінеральної вати є негорючість цього матеріалу, більш висока щільність і її не їдять гризуни. Недоліком є властивість вбирати вологу. Тому у разі виконання робіт з утеплення фасаду будинку за допомогою плит з мінеральної вати, треба потурбуватися про те, щоб матеріал був закритий зовнішнім захисним шаром та не знаходився під дією атмосферних впливів, оскільки вологий матеріал має багато менший тепловий опір. Рекомендована щільність плит з кам’яної вати – не менше ніж 45 кг/м3. Товщина – не менше ніж 100 мм.

Не забуваємо про горища, підвали, вікна та тамбури
Навіть за найкращого утеплення стін, будинок може мати значні тепловтрати, якщо втрачатиме тепло через дах та підвал. Крім того, це призводить не нерівномірного розподілу тепла всередині будинку. Тому утеплювати дах та підвал слід обов’язково і одночасно із утепленням стін. Горища можна утеплювати пінополіуританом та мінеральною ватою, а також керамзитом. Якщо горища немає, то треба утеплювати дах.
Щодо утеплення підвалу, то тут єдиних підходів немає. Це залежить від типу будинку, висоти його цоколя, наявності вентиляційних вікон, доступу до підвалу, його висоти і стану гідроізоляції, від того, забетоновано чи заасфальтовано відмостку і тому подібних факторів. Кожне рішення з теплоізоляції підвалу може бути індивідуальним і тут не обійтися без допомоги професіоналів.
Так само треба розуміти, що без заміни вікон та облаштування тамбурів всі наші заходи можуть виявитися марними, бо крізь проріхи в старих вікнах та через відкриті двері на першому поверсі та на виході на горище або дах втрачається дуже багато тепла. Тому цьому теж треба дати лад.

утеплення4

Стандартні помилки при комплексному утепленні
• Утеплення будинку, в якому немає обліку і змоги впливати на обсяги споживання тепла або газу для опалення (наприклад, в будинку з централізованим опаленням відсутні або не працюють лічильник тепла і ІТП);
• Проведення утеплення будинку, незважаючи на наявні затікання. Якщо стіна буває вологою внаслідок протікання даху або несправності водостічної системи, то утеплення не лише не дасть ефекту, а створить нові проблеми, оскільки під утеплювачем стіна взагалі не буде просихати. Спершу необхідно усунути причину затікання;
• Не знятий шар декоративної плитки з фасаду або інших елементів, які мають властивість відпадати із часом. Перед застосуванням технології «мокрого» фасаду слід обов’язково очистити фасад від елементів, які неміцно тримаються. Якщо цього не зробити, вони відпадуть разом з утепленням, Крім того, клей для утеплювача має погану адгезію до плитки;
• Утеплення будинку, де не замінено вікна в місцях загального користування;
• Економія на матеріалах. На превеликий жаль, часто трапляється ситуація, коли мешканці будинку економлять 200 гривень на якісних дюбелях, а в результаті втрачають тисячі гривень на фасаді, який починає відпадати. Краще з самого початку виконати всі роботи якісними матеріалами і у відповідності з технологіями.

Робіть своє життя краще за допомогою програм підтримки
Таким чином, ви повинні розуміти: утеплятися треба, але правильно. Тільки так ви можете забезпечити собі комфорт, підвищити якість життя та, головне, зекономити на комунальних платіжках. А всі ці заходи можливо реалізувати за допомогою державної програми “теплих кредитів” від Держенергоефективності, де компенсується від 40% витрат на матеріали, та місцевих програм. Завдяки цим програмам вказані енергоефективні заходи дають економію просто зараз, а виплати за кредити можна робити з отриманої економії.

Booklet-EEA5-02 (2)_Страница_26
Це реально працює і доведено вже тисячею ОСББ нашої країни. Приєднуйтесь!

Дякуємо, ваша заява була вiдправлена!